Město Žandov

otočnᡠwebkamera

Tělocvična Žandov
Logo Obec občanům


InfoKanál logo

Mapa s textem Nahlášení pálení
 

Vyhlídky v okolí Žandova


Strážný vrch    
 
nachází se u Merboltic v Českém Středohoří asi 4 km jihozápadně od Žandova.
Rozhledna je znělcový kopec ze sklovitého tefritu se zbytky trosek původní dřevěné rozhledny z roku 1901 na jeho vrcholu. Výstavba nové rozhledny byla naplánovaná již od roku 1999. Teprve až v roce 2006 byla rozhledna vystavěna a zpřístupněna..
Z Merboltic se na ni dostaneme, vydáme-li se cestou naproti zvonici. Stále do kopce. Je tam i malinká šipka "K rozhledně". O něco delší, ale pohodlnější cesta je pravděpodobně z druhé strany od obce velká Javorská.
Rozhledna je volně přístupná.
 

Kohout vyhlídka
 
nachází se jižně od Benešova nad Ploučnicí. Dostanete se k ní ze Žandova do obce Valkeřice, zde podle modré turistické značky 2,5 km kolem místní bytovky. Rozhledna je 12 m vysoká kamenná stavba a má jednu vyhlídkovou plošinu ve výšce 12 m. Vyhlídková stavba je celoročně volně přístupná, ale je ve špatném stavu. Výhled z rohledny je omezem okolními stromy. Výhled je pouze severním a východním směrem a to na Českou Lípu, Ještěd, Valkeřice či Strážný vrch.
Rozhlednu nechal v roce 1908 postavit Spolek německých turistů. Rozhledna byla zpřístupněna veřejnosti 15.8.1908 a byla pojnemována po Františku Josefu I. V současné době je rozhledna ve velmi špatném stavu a výstup na vyhlídku je riskantní.
Možnost stanování přímo u věže.
 
 
 
Ploučnická vyhlídka
 
na rozhlednu se dostanete od železničního přejezdu po modré turistické značce 500 m ulicí Pod vyhlídkou. Z dálky připomíná běžný vyhlídkový altánek. Teprve až když vystoupáte do nadmořské výšky 333 metrů k této vyhlídce, zjistíte že na střechu s červenou bání vede schodiště (26 schodů) se zábradlím. Rozhledna, která zde stojí již od roku 1902 a u její zrodu stál místní okrašlovací spolek (Spolek pro pozdvižení cizineckého ruchu), je cca 8 metrů vysoká a nabízí pohled na Benešov nad Ploučnicí a pás nejbližších kopců těsně nad městem. V roce 1994 byla nákladem města opravena a navíc došlo k vykácení porostu, který výhledu bránil. V roce 2000 proběhly další opravy rozhledny. Vyhlídka je volně přístupná.
 
 
Zámecký vrch
 
rozhledna se nachází na vrcholu zámeckého vrcholu 1,5 km jižně od České Kamenice směr Žandov.
Autem se k objektu nejblíže dostaneme tak, že zaparkujeme na okraji České Kamenice u železničního přejezdu směrem na Žandov a odtud se vydáme po zelené TZT k vrcholu. Cesta je dlouhá asi 1 km. nejbližší železniční stanice se nachází v České Kamenici (žel. trať č. 081 Děčín - Rumburk). Od nádraží půjdeme Pražskou ulicí podél trati, až narazíme na zelenou TZT. Po té půjdeme dle popisu výše. Cesta je dlouhá asi 2 km
 Na Zámeckém vrchu stojí hrad již od 13. století. Roku 1444 byl však zničen a úplně zanikl v 16. století. S využitím ruin hradu pro turistické účely přišel Kamenický spolek vysazovací v roce 1880. Členové spolku provedli vyčištění místa a konzervaci zdiva hradu a vybudovaly mezi zdmi dřevěné pohostinství s dřevěnou 16 m vysokou vyhlídkovou věží. V roce 1910 ještě přibyl rytířský dál, který sloužil také pro občerstvení přicházejících návštěvníků. Postupem času však veškerá dřevěná vestavba zchátrala, a to včetně vyhlídkové věže. Až v roce 1995 vznikla v České Kamenici Nadace Zámecký vrch, která si dala za cíl znovu oživit slávu bývalého výletního místa. To se také v letech 1996 - 1998 podařilo, kdy bylo vyspraveno zdivo, vyčištěno okolí od náletových dřevin a znovu vystavěna dřevěná vyhlídková věž. Tu zhotovil pan Karel Klouda z Jihlavy. Slavnostní otevření se konalo 13. června 1998
 
 
 
 
 
Studenec
 
Rozhledna se nachází na vrcholu Studenec 4 km severozápadně od České Kamenice směr Chřibská.
K rozhledně Studenec se dostanete po modré a červené značce z České Kamenice.
Hora Studenec stojí 4 km od České Kamenice v nadmořské výšce 736 metrů a je výraznou dominantou kraje. V roce 1854 byla na vrcholu postavena druhá nejstarší rozhledna v Čechách, v roce 1888 byla vyměněna za rozhlednu s železnou konstrukcí. Zvolna však chátrala a až teprve nedávno prošla rozsáhlou rekonstrukcí a v roce 2009 dovezena zpět na vrchol pomocí vrtulníku a opět zpřístupněna v květnu 2009. Rozhledna má výšku 16 metrů. Na Studenci a v okolí hojně žijí kamzíci. Dnes je rozhledna v majetku města Česká Kamenice
Volně přístupná celoročně.
 
Velký chlum
 
Velký Chlum je rozhledna ležící 507 m nad mořem, cca 5 km od Děčína. Byla postavena ve 20. letech 20. století. Je odtud možno vidět kopce Kukla, Varhošť s rozhlednou, Kletečnou, Milešovku, Krušné hory, Děčínský Sněžník a částečně Českosaské Švýcarsko. Na rozhlednu vás dovede přímo z Děčína červená turistická značka, je možné využít i "žlutou" stezku z městské části Boletice.
Rozhledna je volně přístupná.

 

Sokolí vrch
 

Rozhledna Dobrná -Sokolí Vrch byla postavena roku 2003 jako telekomunikační věž s rozhlednou. 1.4.2004 byla slavnostně uvedena do provozu. Rozhlednu provozuje obec Dobrná. Krom nádherného výhledu zde najdete také spousty suvenýrů a samozřejmě občerstvení. K rozhledně se dostanete po silnici z centra obce Dobrná, případně po zelené turistické trase z Huntířova.
Otevřena:   Duben - Říjen
                  Úterý - Neděle   10h. - 17h.
 
 
 
Sněžník
 
Děčínský nebo také Vysoký Sněžník u Jílového je nejrozsáhlejší stolová hora v Čechách a nejvyšší bod CHKO Labské Pískovce i celého Českosaského Švýcarska. Vypíná se do výšky 723 metrů nad mořem a k vystoupání na vrcholovou plošinu tak musíte z kaňonu Labe překonat převýšení 600 metrů! Okraje plošiny jsou lemovány cca 30 metrů vysokou hradbou skalních stěn a na jižních svazích vznikly odsedáním a lámáním svrchních ker četné jeskyně (chráněny jako přírodní památka Jeskyně pod Sněžníkem). Jejich stěny jsou povětšinou pokryty vrstvou fluoritu, který se zde až do roku 1994 těžil. Ze Sněžníku se nabízí nádherný výhled na celé Českosaské Švýcarsko, Lužické hory a České Středohoří. I proto se stal brzy oblíbeným cílem turistů ze širokého okolí a byla zde zbudována rozhledna a několik vyhlídek. Rozhledna na Děčínském Sněžníku se řadí k nejstarším stavbám svého druhu na našem území. Původně sloužila pro geografická měření. 33 metrů vysoká věž byla postavena roku 1864. Zachránila tak svou výstavbou okolní lesy a přírodu, které měly být kvůli výstavbě trigonometrického pásma vykáceny. V roce 1936 se poprvé podařilo z věže zachytit televizní signál z berlínského výsílače. Od roku 1999 funguje u rozhledny nově zrekonstruovaná chata. Na vrchol se můžete dostat z Děčína městskou hromadnou dopravou až k rozcestí v obci Sněžník (cca 1,5 km od rozhledny). Delší a náročnější trasy vedou z Jílového (zelená) nebo přímo z Děčína (červená značka). Na severním okraji naleznete Drážďanskou vyhlídku odkud je za dobré viditelnosti možné spatřit saskou metropoli. Na východě je dobrým místem výhledu Koňská hlava. Zveme vás k výšlapu na vrchol jménem Děčínský Sněžník, na němž stojí kamenná rozhledna vysoká 33 metrů. Budete tak mít možnost porozhlédnout se po okolním kraji a mimo to se také občerstvit v restauraci, která byla pod rozhlednou postavena teprve nedávno. Na vrchol se můžete dostat z Děčína městskou hromadnou dopravou až k rozcestí, ale dále už musíte po svých. Pokud byste chtěli absolvovat trasu delší, vyjděte z Jílového. Dostupné pěšky, horské kolo
Provoz: Duben - Říjen
             Úterý - Neděle  10 h. - 17 h.
Klíč od rozhledny dostanete v bufetu u paty věže.